Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Aydan Balamir


Aydan Balamir

Halen ODTÜ Mimarlık Bölümü öğretim üyesi olan Aydan Balamir aynı universitenin 1974 yılı mezunudur. Doktora calışmalarının bir bölümünü Kaliforniya Universitesinin Berkeley Kampüsünde yürüten Balamir, 1986 yılında doktora derecesini almıştır.

Fullbright bursiyeri de olan Balamir, Ağa Khan akademik programlarından da yararlanmıştır.

1999 yılı ODTÜ "Üstün Akademik Başarı" ödülü sahibi olan Balamir, meslek pratiğine 1974 yılında Çinici Mimarlık ve Şehircilik Bürosunda baslamıştır.

1988-1990 yıllarında inşa edilen ODTÜ Endustri Mühendisliği Bölümü Binası proje ve uygulaması ile Balamir'e aittir. İlgi alanları arasında Mimarlık Tarihi ve Eleştirisi, Mimari Modernizm, Mimarlik Eğitimi ve Tarihi, Geleneksel konut mimarisi gibi alanlar bulunan Balamir'in bu alanlarda yayınlanmıs çok sayıda eseri bulunmaktadır.

Mimarlar Odası "Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri" komitesinin 1997 den başlayarak 6., 7.,ve 8. dönem başkanlığını yapan Balamir 1996-1997 Sevki Vanlı Mimarlık Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliğinin yanısıra çeşitli ulusal ve uluslararasi meslek örgütlerinin üyesi ve yöneticileri arasındadır.