Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Emre Arolat

 

Emre Arolat

1986’da MSÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-87 yıllarında ABD Washington D.C.’de Metcalf Mimarlık Bürosu’nda çalıştı. 1992 yılında MSÜ Mimarlık Fakültesi’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

1987-2004 yılları arasında Arolat Mimarlık’ta, Şaziment ve Neşet Arolat’la birlikte tasarımcı ortak olarak çalıştı. Çalışmalarına 2004 yılında Gonca Çırakoğlu ile birlikte kurduğu EAA / Emre Arolat Architects’de devam etmektedir.

Katıldığı ulusal ve uluslar arası yarışmalarda ödüller kazandı. 1998 yılından beri, gerek atölye yürütücüsü, gerekse jüri üyesi olarak, UÜ, İKÜ, İTÜ, ODTÜ, YTÜ’de görev aldı. Halen kurucuları arasında yer aldığı Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı’nda atölye yürütücüsüdür.

Tek konutlar, büyük ölçekli konut yerleşmeleri, kamusal ve özel yönetim yapıları, alışveriş merkezleri, müze, konser salonu ve kütüphane gibi kültür yapıları, spor tesisleri, eğitim kompleksleri, sanayi yapıları, havalimanı ve rekreasyon alanlarında farklı ölçeklerde proje ve uygulamaları vardır.

Çeşitli mesleki yayınlarda makale ve deneme yazıları yayınlanmıştır.

2005 yılında, Minicity Model Parkı projesi, Mies van der Rohe Avrupa Ödülleri kapsamında seçilmiş projeler arasında yer almış, 2004 yılında Proje dalında, 2002 yılında Yapı ve Proje dallarında, 1992 yılında Yapı dalında olmak üzere toplam 4 adet Ulusal Mimarlık Ödülü, 2000 yılında ise Tepe Mimarlık Kültürü Vakfı’nın ?Mimarlıkta Yeni Arayışlar Ödülü’nü kazanmıştır.  TMMOB Mimarlar Odası’na üyedir, İSMD’nde Başkanlık Üyeliği yapmıştır.