Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Maruf Önal


Maruf Önal

1918 yılında İstanbul Cihangir’de doğdu. Orta öğrenimini Kabataş Erkek Lisesi’nde yaptı. 1943’de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nden birincilikle mezun oldu.

1943-46 yılları arasında DGSA Yüksek Mimarlık Bölümü’nde  Prof.Sedat hakkı Eldem atölyesinde proje ve yapı derslerinde asistan olarak görev aldı. 1952’de Abdurrahman Hancı, Turgut Cansever ile birlikte İMA İnşaat ve Mimarlık atölyesi’ni kurdu. 1953’te Şahap Aran ve Suha Toner atölyeye ortak olarak katıldılar. 1958’de Cansever, Hancı, aran ve Toner2in ayrılmaları sonucunda atölyede araştırma, proje ve uygulama alanındaki çalışmalar, Önal’ın sorumluluğunda sürdü. 1954’te TMMOB üyesi olarak Mimarlar Odası’nın kuruluş çalışmalarına katıldı ve Mimarlar Odası’nın Emin Onat ve Kemal Ahmet Aru’dan sonra ‘3’ sicil no’lu üyesi oldu.

1958’de ’de Abdurrahman Hancı, Turgut Cansever ile birlikte İMA İnşaat ve Mimarlık atölyesi’ni kurdu. 1953’te Şahap Aran ve Suha Toner atölyeye ortak olarak katıldılar.

1958’de Cansever, Hancı, aran ve Toner’in ayrılmaları sonucunda atölyede araştırma, proje ve uygulama alanındaki çalışmalar, Önal’ın sorumluluğunda sürdü. 1954’te TMMOB üyesi olarak Mimarlar Odası’nın kuruluş çalışmalarına katıldı ve Mimarlar Odası’nın Emin Onat ve Kemal Ahmet Aru’dan sonra ‘3’ sicil no’lu üyesi oldu.

1958’de Yıldız Teknik Okulu Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak öğretim görevine başladı.. 1960-63 ve 1966-69 yılları arasında Mimarlık Bölümü başkanı olarak yönetimde görev aldı. Bu arada Prof. Hayrettin Dönmezer ile birlikte ilk Akademi Kanun Taslağını hazırladı.  Üç dönem Mimarlar Odası Yönetim Kurulu üyeliği, 1967-69 yılları arasında üç dönem Oda’nın genel başkanlığı, iki dönem Onur Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 1969’da Yıldız Teknik Okulu’nun İDMMA’e dönüşmesinde doçent, 1971’de profesör oldu.

1970’de Profesörler Kurulu’na sunduğu öneri sonucunda İDMMA’de Yapı Üretimi ve Proje Kürsüsü’nü kurdu, kürsü başkanı oldu.

1976-79 yılları arasında İDMMA Mimarlık Bölümü Başkalnlığı, 1979-82 yılları arasında İDMMA Mimarlık Fakültesi dekanlığı, 1982-85 yılları arasında Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi dekanlığı görevlerinde bulundu.

1958’den günümüze değin Yıldız Teknik Okulu, İDMMA, Yıldız Üniversitesi ve YTÜ bünyesinde  mimarlık lisans ve lisansüstü eğitiminde proje dersleri yanında yapı üretimi ve şehircilik dersleri verdi. Proje ve uygulamasına imzasını attığı konut, toplu konut, fabrika, büro, sinema, benzin istasyonu, belediye, otel ve kültür yapıları bulunmaktadır. ?Katıldığı mimari proje ve şehircilik yarışmalarında çok sayıda ödül kazandı ve mimari proje yarışmalarında jüri üyeliği yaptı. ?Prof. Maruf Önal’a Mimarlar Odası tarafından 2000 yılında Büyük Sinan Ödülü verilmiştir.?