Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Murat Tabanlıoğlu

 

Murat Tabanlıoğlu

Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden 1992 yılında mezun olmuştur.?1990 yılında babası Dr.HayatiTabanlıoğlu ile birlikte Tabanlıoğlu Mimarlık'ı kurup birlikte projeler üretmeye başlamışlardı. Birlikte son  yaptıkları proje, Milliyet’in bulunduğu Doğan Medya Center binasıdır.

1998 yılında Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali için açılan yarışmada 1.’lik, 1999 yılında Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali proje yarışmasında 4.’lük ödülü alınmıştır.

2000 yılı Ankara Büyükşehir Belediye Sarayı Mimari Proje yarışmasındaki 2.’lik Ödülüdür alınmıştır.

2001 yılında açılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası, Mimari Proje Yarışması’nda 1.’lik Ödülü, 2002’de TMMOB’nin açtığı yarışmada Doğan Medya Town ile Yapı Dalı Başarı Ödülü alınmıştır.

2005 senesinde İTÜ Vakfı tarafından yapılan yarışmada Doğan TV Center projesi ile  “Mimarlık Ödülü” alınmıştır. Aynı yıl, Dubai’de Cityscape Architectural Review yarışmasında beş ayrı dalda dağıtılan büyük ödüllerin ikisini Galataport ve İstanbul Modern projeleri ile Tabanlıoğlu kazanmıştır. Aynı yarışmada  Tabanlıoğlu’nun Kazakistan’ın Astana şehri için hazırlanan Tetrahedron Projesi  de 31 ülkeden katılan toplam  300 projenin arasından  finale kalan 33 projeden biri olmuştur.

Yarışmaların yanısıra, Tabanlıoğlu yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen çeşitli konferans ve sergilere katılarak  ülkemizi ve Türk mimarisini temsil etmektedir.